I AFTON, URPREMIÄR!

Ikväll är det dags! Dags för urpremiären av BUNDEN i regi av Kristina Nilsson.

Regi - Kristina Nilsson
Regi – Kristina Nilsson

När vi frågade Kristina om att regissera BUNDEN, hade vi aldrig träffat henne. Inte ens talat i telefon med henne, bara kommunicerat i brevform. Men det var något i det där mötet i orden som kändes rätt, och så fort vi möttes irl, stod det klart varför vi hade fallit pladask för denna underbara skånska kraftfulla och så fantastiskt entusiasmerande människa.
Magkänslan sa oss att det skulle bli bra, och det har blivit mer än så. Samarbetet har varit fantastiskt roligt, givande och produktivt. Så vi sänder en tacksamhetens tanke till Kristina för att hon tog sitt pick och pack, och blev västkustbo för ett par veckor, för att hon kom med hela sitt jag och tog sig an utmaningen med så mycket kärlek, och för alla spännande repetitioner. Nu ska vi på scenen försöka förvalta det vi tillsammans arbetat fram, och Kristina kommer att vara saknad.

Till publiken kan vi bara säga VARMT VÄLKOMNA, ni är efterlängtade. Hoppas ni vill uppleva, förfasas, hänföras, grubbla, skratta, eller vad ni känner för att göra tillsammans med oss i sommarkvällen.

Nu åker vi.

En kommentar på “I AFTON, URPREMIÄR!

Add yours

  1. Hej alla. Hoppas ni haft en fantastisk premiär.
    En riktig spark i baken för fortsättningen och jag ser fram emot att komma lite senare.
    Monica Cederholm

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: